За кратко време, многофункционалния експозиционен център „Флора“ успя да се наложи като предпочитано място за бургазлии и гостите на града. Това се дължи на атрактивната архитектура и отношение към детайла, на „зелената“ идентичност на сградата в екологичен аспект и не на последно място на уникалната си локация- в сърцето на приморски парк с вдъхновяващ изглед към морето.
Цялостната концепция за експозиционен център „Флора“ се базира на три основни стълба – функционалност, естетика, икономичност. Геометрията на сградата е проектира по начин, по който тя не просто да се впише, но и да се слее със заобикалящата среда посредством оригиналните си архитектурни решения.
Основната сграда е съставена от 5 зали за експозиция /модули/ с различна височина, които описват вълна и създават уникалния за Бургас силует на експозиционен център „Флора“. Петте модула са обединени в среда с приемно-разпределителна зона. Във вътрешният двор са разположени допълнително тяло за експозиции, щандове за търговска дейност и открити експозиционни площи. Модул 1 и модул 5 са със значителен пробив в обема си – има отворени но покрити от конструкция площи; Модул 2 е предвиден частично за многофункционална зала, а в останалата част има и частично второ ниво за административни помещения;
Модули 3 и 4 – разположена е зоната за постоянна едроразмерна растителност, която пресъздава духа на емблематичното цветно изложение в комбинация с изложбени площи, които се характеризират с голямата светла височина на помещенията;
Модул 6 е във вътрешното пространство, като със своя куполен силует напомня за добре познатия облик на старите сгради на експозицията и предлага известна приемственост във визията, разбира се в трактовката на 21-ви век.
Атрактивната визия на сградата е допълнена от декоративно нощно осветление, както по прилежащтите алеи, така и по фасадите за подчертаване на характерни детайли.
Архитектурното решение на сградата и многофункционалността на залите предлагат широк спектър от възможности за провеждане на различни събития, от мероприятия за 20 души до строителни изложения и световни музейни експозиции.
При проектирането и строителството на обекта са спазени основните принципи на Стратегията за устойчиво енергийно развитие на Община Бургас, които акцентират върху ниско потребление на енергия, оползотворяване на възобновяеми енергийни източници и ресурси и опазване на околната среда.
В сградата са интегрирани серия от мерки, които формират „зелената“ идентичност на експозиционния център и придават добавена стойност на оригиналното архитектурно решение.
Фотоволтаична система – състои се от две подсистеми, разположени на покривите на модул 3 и 4 с общо 33 панела. Системата осигурява годишен добив на енергия 15 773kwh.
Покривно озеленяване и фасадни панели с растителност – освен безспорните си естетически качества, реализираното покривно озеленяване и фасадните панели предпазват сградата от прегряване през летните месеци и компенсират негативните последствия от строителството, като възстановяват изгубена растителност.
Оползотворяване на дъждовни води – поради очакваните високи количества на вода за напояване на зелените площи на сградата, покривните градини и фасадните панели е изградена система за събиране на дъждовните води в резервоар, който захранва поливните системи на обекта. Естествена светлина във всички зали и офиси – Ориентацията на сградата е изцяло съобразена с принципите на „зелената“ архитектура, което в комбинация с преобладаващото фасадно остъкляване осигурява максимално оползотворяване на дневната светлина във всички зали и офиси. LED осветление – Осветителната инсталация е енергийно ефективна, като това е постигнато с LED осветители и възможност за различни сценарии на осветеност във всяка зона на сградата. Вентилация и климатизация – В сградата е изградена инсталация за вентилация и климатизация с рекуперация, като за целта са използвани рекуператорни блокове с висок коефициент на полезно действие. Стъклените части на фасадата са изпълнени с нискоемисионно стъкло, което не компрометира комфорта в сградата през летните месеци, когато има риск от излишно нагряване и повишаване на температурата в залите. Тухли с подобрени характеристики – за плътните части на сградата са използвани керамични блокове, които се отличават с повишени топлоизолационни характеристики. Използваните керамични блокове се произвеждат с добавяне на изгарящи съставки (най-често дървесни стърготини), които при изпичане изгарят и образуват порьозна структура – фактор, който допринася съществено за подобряване на топлоизолационните характеристики на блоковете. Благодарение на специалната конфигурация на отворите на блоковете, както и на факта, че камерите са вертикално разположени и с полагането на разтвора по хоризонталните фуги се запечатва въздуха в тях, топлоизолацията на блоковете се подобрява.
Dash Private Villa Project Investor
Dash Private Villa Project Investor
Dash Private Villa Project Investor